Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 6A/24VDC; 5A/250VAC; on panel
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
LAKOAU110RED
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: LAKOAU110RED
Product downloads
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 6A/24VDC; 5A/250VAC; on panel
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...55°C |
| Type of switch | push-button |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 6A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |