Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 0.5A/220VAC; 1A/24VDC; ON-(ON)
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LAS1-A22Y-22/G
Manufacturer: ONPOW
Manufacturer code: LAS1-A22Y-22/G
Product downloads
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 0.5A/220VAC; 1A/24VDC; ON-(ON)
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -25...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Mounting hole diameter | Ø22mm |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 1A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 0.5A / 220V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 5N |
| Actuator colour | green |
| Button shape | round |