Switch: key switch; Stabl.pos: 2; Switch.method: ON-ON; Ø19mm; 90°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LAS1-AGQ-11Y/21/S
Manufacturer: ONPOW
Manufacturer code: LAS1-AGQ-11Y/21/S
Product downloads
Specification for Switch: key switch; Stabl.pos: 2; Switch.method: ON-ON; Ø19mm; 90°
| Operating temperature | -20...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | key switch |
| Switches features | the key can be removed at any position |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Body material | stainless steel |
| Mounting hole diameter | Ø19mm |
| Body colour | silver |
| Mechanical durability | 200000cycles |
| Number of terminals | 3 |
| Illumination | none |
| Electrical life | 50000cycles |
| Mechanical rotation angle | 90° |
| Test voltage | 1.5kV |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 1A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 0.5A / 220V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Ring shape | rounded |
| Key shape | flat |
| Kind of key | symmetrical |