Switch: key switch; Stabl.pos: 1; Switch.method: ON-(ON); Ø30mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LAS1-AGQ30-11Y/23/RG/12V
Manufacturer: ONPOW
Manufacturer code: LAS1-AGQ30-11Y/23/RG/12V
Product downloads
Specification for Switch: key switch; Stabl.pos: 1; Switch.method: ON-(ON); Ø30mm
| Operating temperature | -20...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | key switch |
| Switches features | the key can be removed at any position |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Body material | stainless steel |
| Mounting hole diameter | Ø30mm |
| Body colour | silver |
| Mechanical durability | 200000cycles |
| Number of terminals | 5 |
| Backlight colour | red/green |
| Illumination | ring, LED |
| Electrical life | 50000cycles |
| Mechanical rotation angle | 90° |
| Test voltage | 2kV |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 1A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 0.5A / 220V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Illumination voltage | 12V |
| Ring shape | rounded |
| Key shape | flat |
| Kind of key | symmetrical |