Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; ON-(ON); IP40; Illumin: LED; white
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LAS1F-11/W/24V-IP40-1
Manufacturer: ONPOW
Manufacturer code: LAS1F-11/W/24V-IP40
Product downloads
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; ON-(ON); IP40; Illumin: LED; white
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -25...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Mounting hole diameter | Ø16mm |
| Body colour | black |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 2A / 220V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | white |
| Button shape | square |
| Illumination voltage | 24V |