Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 0.5A/250VAC; 1A/24VDC; red; none
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LAS2F-11/R
Manufacturer: ONPOW
Manufacturer code: LAS2F-11/R
Product downloads
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; SPDT; 0.5A/250VAC; 1A/24VDC; red; none
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -25...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Mounting hole diameter | Ø12mm |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 1A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 0.5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | red |
| Button shape | square |