Plug; ring; 60VDC; 32A; grey; Plating: nickel plated; 3mΩ; 30VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LB 4-RKS NI / 8.4 / GR
Manufacturer: SCHÜTZINGER
Manufacturer code: LB 4-RKS NI / 8.4 / GR
Product downloads
Specification for Plug; ring; 60VDC; 32A; grey; Plating: nickel plated; 3mΩ; 30VAC
| Operating temperature | -40...80°C |
| Connector | plug |
| Colour | grey |
| Contact plating | nickel plated |
| Max. contact resistance: | 3mΩ |
| Current rating | 32A |
| Rated voltage | 60V DC, 30V AC |
| Insulator material | polyamide |
| Cable/adapter structure | banana 4mm socket |