Socket; 2mm banana; 10A; 23mm; violet; Mounting: soldered,on panel
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LB-I2R-26
Manufacturer: STÄUBLI
Manufacturer code: 23.0040-26
Specification for Socket; 2mm banana; 10A; 23mm; violet; Mounting: soldered,on panel
| Mounting | on panel, soldered |
| Operating voltage | 30V AC, 60V DC |
| Connector | socket |
| Colour | violet |
| Contact material | brass |
| Current rating | 10A |
| Connector variant | insulated |
| Overall length | 23mm |