Switch: key switch; Stabl.pos: 2; Switch.method: ON-ON; Ø18mm; 90°
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
25.0
Product code:
LB6K-2ST6A
Manufacturer: IDEC
Manufacturer code: LB6K-2ST6A
Product downloads
Specification for Switch: key switch; Stabl.pos: 2; Switch.method: ON-ON; Ø18mm; 90°
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -25...60°C |
| IP rating | IP65 |
| Type of switch | key switch |
| Switches features | the key can be removed at any position |
| Contact plating | unplated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø18mm |
| Mechanical durability | 250000cycles |
| Illumination | none |
| Shape | round |
| Electrical life | 100000cycles |
| Mechanical rotation angle | 90° |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Key shape | flat |