Power supply: switched-mode; LED; 10W; 14÷20VDC; 500mA; 198÷264VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LC 10W 500MA FIXC C SNC
Manufacturer: TRIDONIC
Manufacturer code: LC 10W 500MA FIXC C SNC
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 10W; 14÷20VDC; 500mA; 198÷264VAC
| Output current | 500mA |
| Supply voltage | 198...264V AC |
| Power | 10W |
| Operating temperature | -20...50°C |
| IP rating | IP20 |
| Protection | anti-overload, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | LED |
| Output voltage | 14...20V DC |
| Efficiency | 83% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | spring-loaded terminals, terminal block |