Power supply: switched-mode; LED; 40W; 23÷39VDC; 1050mA; IP20; 113g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LC 40/1050/39 FIXC SR SNC2
Manufacturer: TRIDONIC
Manufacturer code: LC 40/1050/39 FIXC SR SNC2
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 40W; 23÷39VDC; 1050mA; IP20; 113g
| Output current | 1.05A |
| Supply voltage | 198...264V AC |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -20...50°C |
| IP rating | IP20 |
| Protection | anti-overload, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | LED |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | spring-loaded terminals, terminal block |