Power supply: switched-mode; LED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LC 45 W 500–1400 MA FLEXC SC EXC
Manufacturer: TRIDONIC
Manufacturer code: LC 45 W 500–1400 MA FLEXC SC EXC
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED
| Supply voltage | 176...280V DC, 198...264V AC |
| Power | 45W |
| Operating temperature | -25...45°C |
| IP rating | IP20 |
| Protection | anti-overload, overheating, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | LED |
| Efficiency | 88% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | spring-loaded terminals, terminal block |