Power supply: switched-mode; LED; 55W; 15÷54VDC; 350÷1050mA; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LC 55/350-1050/54 O4A NF H16 EXC4
Manufacturer: TRIDONIC
Manufacturer code: LC 55/350-1050/54 O4A NF H16 EXC4
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 55W; 15÷54VDC; 350÷1050mA; IP20
| Supply voltage | 198...264V AC |
| Power | 55W |
| Operating temperature | -20...55°C |
| IP rating | IP20 |
| Protection | overheating, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | LED |
| Additional functions | NFC |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | terminal block |