Power supply: switched-mode; LED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LC 60W 1400MA FIXC SR SNC
Manufacturer: TRIDONIC
Manufacturer code: LC 60W 1400MA FIXC SR SNC
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED
| Output current | 1.4A |
| Supply voltage | 198...264V AC |
| Power | 60W |
| Operating temperature | -20...50°C |
| Protection | overheating, anti-overload, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | LED |
| Efficiency | 88% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | screw terminals |