Module: laser; 1mW; red; dot; 630-640nm; 2.5÷3.3VDC; 30÷50mA
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
LC-LMD-635-02-01-A
Manufacturer: Laser Components
Manufacturer code: LC-LMD-635-02-01-A
Product downloads
Specification for Module: laser; 1mW; red; dot; 630-640nm; 2.5÷3.3VDC; 30÷50mA
| Supply voltage | 2.5...3.3V DC |
| Power | 1mW |
| Colour | red |
| Application | alarm systems, indicators, light curtain, visual effects |
| Operating current | 30...50mA |
| Body dimensions | Ø6.2x11.5mm |
| Optical head | dot |
| Laser class | 2 |