Module: laser; 3mW; infrared; dot; 785nm; 2.5÷3.3VDC; 35mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LC-LMD-780-01-03-A
Manufacturer: Laser Components
Manufacturer code: LC-LMD-780-01-03-A
Product downloads
Specification for Module: laser; 3mW; infrared; dot; 785nm; 2.5÷3.3VDC; 35mA
| Supply voltage | 2.5...3.3V DC |
| Power | 3mW |
| Colour | infrared |
| Application | alarm systems, indicators, light curtain, visual effects |
| Operating current | 35mA |
| Body dimensions | Ø4x8.5mm |
| Wavelength | 785nm |
| Optical head | dot |
| Laser class | 3R |