Cable tie; L: 250mm; W: 12mm; stainless steel AISI 304; 1112N
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
LC124-250
Manufacturer: RAYCHEM RPG
Manufacturer code: LC124-250
Product downloads
Specification for Cable tie; L: 250mm; W: 12mm; stainless steel AISI 304; 1112N
| Operating temperature | -60...150°C |
| Colour | black |
| Resistance to | UV rays |
| Version | perforated |
| Length | 250mm |
| Thickness | 300µm |
| Plating material | polyester |
| Type of cable accessories | cable tie |
| Tie strength | 1112N |
| Tie material | stainless steel AISI 304 |
| Tie width | 12mm |
| Loop diameter max | 66mm |