Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NO; 110VAC; 32A; 690V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LC1E3210F5
Manufacturer: SCHNEIDER ELECTRIC
Manufacturer code: LC1E3210F5
Product downloads
Specification for Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NO; 110VAC; 32A; 690V
| Mounting | for DIN rail mounting, on panel |
| Max. operating current | 32A |
| Operating temperature | -5...55°C |
| Leads | screw terminals |
| Width | 56mm |
| Height | 84mm |
| Insulation voltage | 690V |
| Switching capacity | 15kW |
| Type of contactor | 3-pole |
| Integrated auxiliary contacts | NO |
| Contacts configuration | NO x3 |