Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NC + NO; 110VAC; 65A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LC1E65F5
Manufacturer: SCHNEIDER ELECTRIC
Manufacturer code: LC1E65F5
Product downloads
Specification for Contactor: 3-pole; NO x3; Auxiliary contacts: NC + NO; 110VAC; 65A
| Mounting | for DIN rail mounting, on panel |
| Max. operating current | 65A |
| Operating temperature | -5...55°C |
| Leads | screw terminals |
| Width | 75mm |
| Height | 127mm |
| Insulation voltage | 690V |
| Switching capacity | 30kW |
| Type of contactor | 3-pole |
| Integrated auxiliary contacts | NC + NO |
| Contacts configuration | NO x3 |