Counter: electronical; LCD,with a backlit; pulses; 99999999; IP66
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LC2HP-FEW-B-DC24V
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: LC2HP-FEW-B-DC24V
Product downloads
Specification for Counter: electronical; LCD,with a backlit; pulses; 99999999; IP66
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -10...55°C |
| IP rating | IP66 |
| Mounting hole diameter | 45x22.2mm |
| Body dimensions | 48x24x59.4mm |
| Kind of display used | LCD |
| Power supply | int. battery |
| Kind of input 1 | contact, OC |
| Electrical connection | screw terminals |
| Counting range | 99999999 |
| Resetting method | electrical, locking possibility, manual |
| Type of counted signal | pulses |
| Type of counter | electronical |
| Display height 1 | 8.7mm |
| Max IN1 counting frequency | 5kHz |
| Kind of counter | progressive/reversing |