Counter: electronical; 2x LCD; pulses; 999999; SPDT; PIN: 8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LC4H8-R6-DC24V
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: LC4H8-R6-DC24V
Product downloads
Specification for Counter: electronical; 2x LCD; pulses; 999999; SPDT; PIN: 8
| Mounting | on panel, socket |
| Supply voltage | 12...24V DC |
| Operating temperature | -10...55°C |
| IP rating | IP66 (from the front) |
| Number of pins | 8 |
| Mounting hole diameter | 45x45mm |
| Body dimensions | 48x48x77.6mm |
| Kind of display used | LCD |
| Kind of input 1 | contact, NPN, PNP |
| Electrical connection | round socket |
| Counting range | 999999 |
| Kind of output 1 | SPDT |
| Resetting method | electrical, locking possibility, manual |
| Kind of input 2 | contact, NPN, PNP |
| Type of counted signal | pulses |
| Type of counter | electronical |
| Max IN1 counting frequency | 5kHz |
| The additional control inputs | RESET |
| Kind of counter | progressive/reversing |
| IN2 max counting frequency | 30Hz |