Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 5VDC; 15A/120VAC; 15A/24VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LEG-5F
Manufacturer: Recoy/RAYEX ELECTRONICS
Manufacturer code: LEG-5F
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 5VDC; 15A/120VAC; 15A/24VDC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Terminal pitch | 2mm |
| Body dimensions | 19.5x15.8x15mm |
| Switched voltage | max. 100V DC, max. 240V AC |
| Coil resistance | 70Ω |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 15A / 24V DC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 15A / 240V AC |
| Contact current max. | 15A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 360mW |
| Operate time | 8ms |
| Release time | 8ms |
| Coil current | 72mA |