Relay: solid state; DPST; Icntrl max: 2mA; 110mA; max.350VAC; 20Ω
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LH1503AB
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: LH1503AB
Product downloads
Specification for Relay: solid state; DPST; Icntrl max: 2mA; 110mA; max.350VAC; 20Ω
| Case | DIP8 |
| Operating temperature | -40...85°C |
| On-state resistance | 20Ω |
| Switched voltage | max. 350V |
| Contacts configuration | DPST |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 1.6µs |
| Release time | 0.65µs |
| Control current max. | 50mA |