LED; 5mm; green; 1000÷1700mcd; 110°; Front: flat; without flange
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LL-504PGD2Q-G5-2B
Manufacturer: LUCKYLIGHT
Manufacturer code: LL-504PGD2Q-G5-2B
Product downloads
Specification for LED; 5mm; green; 1000÷1700mcd; 110°; Front: flat; without flange
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2.6...3.6V DC |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 1000...1700mcd |
| LED colour | green |
| Wavelength | 525nm |
| LED lens | diffused, green |
| Front | flat |
| LED diameter | 5mm |
| LEDs' features | without flange |
| LED current | 20mA |