Diode: switching; SMD; 100V; 300mA; 8ns; Ufmax: 1V; Ifsm: 2A; Ir: 5uA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LL4148-M-08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: LL4148-M-08
Specification for Diode: switching; SMD; 100V; 300mA; 8ns; Ufmax: 1V; Ifsm: 2A; Ir: 5uA
| Mounting | SMD |
| Case | MiniMELF, SOD80 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. load current | 300mA |
| Max. forward impulse current | 2A |
| Load current | 300mA |
| Max. forward voltage | 1V |
| Power dissipation | 500mW |
| Reverse recovery time | 8ns |
| Type of diode | switching |
| Leakage current | 5µA |
| Capacitance | 4pF |