Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LL4148_R1_10001
Manufacturer: PanJit Semiconductor
Manufacturer code: LL4148_R1_10001
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | MiniMELF |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 500mA |
| Load current | 150mA |
| Max. forward voltage | 1V |
| Reverse recovery time | 4ns |
| Type of diode | switching |
| Leakage current | 5µA |