Diode: switching
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LL4151-GS08
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: LL4151-GS08
Product downloads
Specification for Diode: switching
| Mounting | SMD |
| Case | MiniMELF, SOD80 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 75V |
| Features of semiconductor devices | small signal, fast switching |
| Max. forward impulse current | 2A |
| Load current | 300mA |
| Max. forward voltage | 1V |
| Application | automotive industry |
| Power dissipation | 500mW |
| Reverse recovery time | 2ns |
| Type of diode | switching |
| Leakage current | 50µA |
| Quantity in package | 2500pcs. |