Diode: switching; SMD; 75V; 300mA; 4ns; Ufmax: 1V; Ifsm: 2A; Ir: 50nA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LL4151-GS18
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: LL4151-GS18
Specification for Diode: switching; SMD; 75V; 300mA; 4ns; Ufmax: 1V; Ifsm: 2A; Ir: 50nA
| Mounting | SMD |
| Case | MiniMELF, SOD80 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 75V |
| Max. load current | 300mA |
| Max. forward impulse current | 2A |
| Load current | 300mA |
| Max. forward voltage | 1V |
| Application | automotive industry |
| Power dissipation | 500mW |
| Reverse recovery time | 4ns |
| Type of diode | switching |
| Leakage current | 50nA |
| Capacitance | 2pF |