Limit switch; flat lever; SPDT; 6A; max.400VAC; max.220VDC; IP56
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM-10D W0-59-251022
Manufacturer: PROMET
Manufacturer code: LM-10D W0-59-251022
Specification for Limit switch; flat lever; SPDT; 6A; max.400VAC; max.220VDC; IP56
| Operating temperature | -25...65°C |
| IP rating | IP56 |
| Switches features | snap action contacts |
| Body material | metal |
| Body dimensions | 98x41x24mm |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 400V AC |
| Output configuration | SPDT |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 2 |
| DC contacts rating @R | 0.25A / 220V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 400V AC |
| Connection | screw terminals |
| Contact current max. | 6A |
| Kind of actuator | flat lever |