Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 9VDC; 12A/250VAC; 12A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM1-9D
Manufacturer: RAYEX ELECTRONICS
Manufacturer code: LM1-9D
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 9VDC; 12A/250VAC; 12A/30VDC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Contact material | AgCdO |
| Terminal pitch | 3.5mm |
| Body dimensions | 29x20.5x12.5mm |
| Switched voltage | max. 30V DC, max. 250V AC |
| Coil resistance | 155Ω |
| Rated coil voltage | 9V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 12A / 30V DC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 12A / 250V AC |
| Contact current max. | 12A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 530mW |
| Operate time | 15ms |
| Release time | 10ms |
| Coil current | 58mA |