Audio amplifier; Pout: 25W; 16÷60VDC; 1; Amp.class: AB; TO220-NEB5E
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM1875T/LF02
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM1875T/LF02
Product downloads
Specification for Audio amplifier; Pout: 25W; 16÷60VDC; 1; Amp.class: AB; TO220-NEB5E
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 16...60V DC |
| Case | TO220-NEB5E |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Impedance | 8Ω |
| Quantity in package | 45pcs. |
| Amplifier class | AB |
| Output power | 25W |
| DC supplying current | 70mA |