Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 5VDC; 16A/250VAC; 16A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM1H-5D
Manufacturer: RAYEX ELECTRONICS
Manufacturer code: LM1H-5D
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 5VDC; 16A/250VAC; 16A/30VDC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Contact material | AgCdO |
| Terminal pitch | 5mm |
| Body dimensions | 29x20.5x12.5mm |
| Switched voltage | max. 30V DC, max. 250V AC |
| Coil resistance | 47Ω |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 16A / 30V DC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Contact current max. | 16A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 530mW |
| Operate time | 15ms |
| Release time | 10ms |
| Coil current | 106.4mA |