IC: PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM2575HVT-5.0
Manufacturer: TAEJIN TECHNOLOGY
Manufacturer code: LM2575HVT-5.0
Product downloads
Specification for IC: PMIC
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | TO220-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 52kHz |
| Output voltage | 5V |
| Input voltage | 8...55V |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |