PMIC; DC/DC converter; Uin: 4÷40V; Uout: 12V; TO263-5; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM2576S-12/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM2576S-12/NOPB
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4÷40V; Uout: 12V; TO263-5; buck
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | TO263-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 45pcs. |
| Frequency | 42...63kHz |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 4...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |