PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷40V; Uout: 5V; SO8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM2594MX-5.0/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM2594MX-5.0/NOPB
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷40V; Uout: 5V; SO8; buck
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Frequency | 110...173kHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 4.5...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |