IC: PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM2595SX-3.3/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM2595SX-3.3/NOPB
Product downloads
Specification for IC: PMIC
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | TO263-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 500pcs. |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 4.5...40V |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |