IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.5÷5.5VDC; Uout: 5÷11VDC; 40mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
LM2665M6X/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM2665M6X/NOPB
Product downloads
Specification for IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.5÷5.5VDC; Uout: 5÷11VDC; 40mA
| Output current | 40mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-6 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | charge pump |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Frequency | 80kHz |
| Output voltage | 5...11V DC |
| Input voltage | 2.5...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |