Driver; gate driver; 4.5A; Channels: 2; SO8; Out: MOSFET
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM27222M/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM27222M/NOPB
Product downloads
Specification for Driver; gate driver; 4.5A; Channels: 2; SO8; Out: MOSFET
| Output current | -4.5...3A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4...6.85V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Topology | MOSFET half-bridge |
| Voltage class | 30V |
| Kind of integrated circuit | gate driver, high-/low-side |
| Pulse fall time | 14ns |