PMIC; DC/DC converter
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM2830XMF/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM2830XMF/NOPB
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 1000pcs. |
| Frequency | 1.6MHz |
| Input voltage | 3...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |