IC: comparator
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM2901Q4T
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: LM2901Q4T
Product downloads
Specification for IC: comparator
| Mounting | SMT |
| Case | QFN16 |
| Type of integrated circuit | comparator |
| Operating voltage | 2...32V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Kind of output | open collector |
| Number of comparators | 4 |
| Input offset voltage | 15mV |
| Kind of comparator | precision |
| Input offset current | 150nA |
| Max operating temperature | 125°C |