IC: f/U converter; Channels: 1; 50mA; 6÷28VDC; SO8; -40÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM2907MX-8/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM2907MX-8/NOPB
Product downloads
Specification for IC: f/U converter; Channels: 1; 50mA; 6÷28VDC; SO8; -40÷85°C
| Output current | 50mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 6...28V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | f/U converter |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Frequency | 10kHz |
| DC supplying current | 3.8mA |