PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM3404MA/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM3404MA/NOPB
Product downloads
Specification for PMIC
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | PWM |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Application | automotive industry, for power LED applications |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 95pcs. |
| Input voltage | 6...42V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |