IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 6÷42VDC; Uout: 0.2÷40VDC; 1.5A; Ch: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM3406MHX/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM3406MHX/NOPB
Product downloads
Specification for IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 6÷42VDC; Uout: 0.2÷40VDC; 1.5A; Ch: 1
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | PWM |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | for power LED applications |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Input voltage | 6...42V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |