Driver; LED driver; 1A; Channels: 1; HVSSOP10; Topology: buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM3409HVMY/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM3409HVMY/NOPB
Product downloads
Specification for Driver; LED driver; 1A; Channels: 1; HVSSOP10; Topology: buck
| Output current | 5A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 6...75V DC |
| Case | HVSSOP10 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | PWM |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | for power LED applications |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 1000pcs. |
| Maximum output current | 5A |
| Kind of integrated circuit | LED driver |