IC: driver
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM3410XMF/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM3410XMF/NOPB
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | 2.8A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost, SEPIC |
| Quantity in package | 1000pcs. |
| Frequency | 1.6MHz |
| Maximum output current | 1.5A |
| Output voltage | 3...24V |
| Kind of integrated circuit | LED driver |
| Max operating temperature | 125°C |