IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷35VDC; Uout: 1.242÷35VDC; 4A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM3485MMX/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM3485MMX/NOPB
Product downloads
Specification for IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷35VDC; Uout: 1.242÷35VDC; 4A
| Output current | 4A |
| Mounting | SMD |
| Case | VSSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 3500pcs. |
| Input voltage | 4.5...35V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |