IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM348DR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM348DR
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO14 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | precision |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 4 |
| Bandwidth | 1MHz |
| Slew rate | 0.5V/μs |
| Voltage supply range | ± 4...18V DC |