IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.9÷18VDC; Uout: 0.6÷5.5VDC; Ch: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM3495MTC/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM3495MTC/NOPB
Product downloads
Specification for IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.9÷18VDC; Uout: 0.6÷5.5VDC; Ch: 1
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 0.2...1.5MHz |
| Input voltage | 2.9...18V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |