IC: driver
Multiples:
250.0
Minimum quantity:
250.0
Product code:
LM3530UME-25A/NOPB
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: LM3530UME-25A/NOPB
Specification for IC: driver
| Output current | 30mA |
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | PWM |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 500kHz |
| Output voltage | 40V |
| Kind of integrated circuit | LED driver |