IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
LM358AWDT
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: LM358AWDT
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Number of pins | 8 |
| Bandwidth | 1.1MHz |
| Slew rate | 0.6V/μs |
| Input offset voltage | 4mV |
| Input offset current | 30nA |